Rodinný dům v Praze Hostivaři

03.03.2010 10:17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt řeší novostavbu rodinného domu na svažitém pozemku v centru staré, původně venkovské, zástavby Hostivaře. Severní svah skýtá krásný výhled k zelenému údolí Botiče. Směrem do ulice pozemek vymezuje 2 metry vysoká původní kamenná zeď z neomítaného kamene. Původní vjezd v JZ cípu pozemku zůstal zachován. Samostatně stojící garáž a dům rozčleněný do menších hmot kolem příjezdové cesty vytváří dojem jakéhosi malého náměstí.

Rodinný dům je tvořen dvojicí podlouhlých vzájemně pootočených hmot, krytých valbovou střechou, a vzájemně propojených prosklenou klínovou chodbou. Jižní část tvoří velký otevřený obytný prostor spolu s kuchyní, kde jediným uzavřeným prostorem je spíž. Velkými prosklenými stěnami krytými přesahem střechy se interiér propojuje s jižní terasou, kde pohled uzavírá působivá kamenná zeď, která bude časem i porostlá zelení.

Severní část domu tvoří ložnicové křídlo s krásnými výhledy ze svahu na okolí. Celá tato část domu je díky osazení v terénu podsklepena – kromě technického zázemí domu je pod hlavní ložnicí velká klubová místnost s výstupem na vlastní terasu. Francouzské okno přes roh skýtá výhled na další z původních kamenných zdí v okolí s možností venkovního částečně krytého sezení a další pohyb po veliké zahradě.

Na přání investora vznikl prováděcí projekt využívající systému rychlé výstavby pomocí technologie dřevostavby. Studii a architektonický návrh včetně interiéru vytvořili architekti Aleš Andrle, Marek Veleba a Lukáš Wagner (interiérová část), a dle této studie zpracovali architekti Petr Kříž a Bronislav Kulawiec v ateliéru AK 99 s.r.o. PSP a prováděcí projekt a dohlíželi na realizaci.

Konstrukčně je celá horní část domu dřevostavba z dřevěných hranolků se záklopem a izolační výplní z minerální vlny. Exteriér tvoří obezdívka z lícového zdiva s patinou kombinovaná s dřevěným obložením palubkami. Valbové střechy jsou kryty šablonami z umělé břidlice. Spodní stavba je z důvodu zapuštění do terénu vyzděna kombinací betonových skořepinových prolévaných tvárnic a cihelných děrovaných bloků.

Dům čeká ještě dokončení fasády a podbití střechy obkladem z exotických dřev, a dále náročné zahradní úpravy včetně přírodní vodní kaskády, horní a dolní terasy a pergoly.

Celkově tradiční pojetí domu ozvláštňuje a moderním prvkem doplňuje vstupní část – klínová chodba s prosklenými štítovými stěnami i pultovou střechou. Původně měl být tento prostor celoskleněný, ale z důvodu přehřívání architekti tento záměr zmenšili na poloviční plochy skel. Směrem od hlavního vstupu se koridor mírně rozšiřuje a skýtá jedinečný výhled na místní dominantu – kostelík na návsi.

Fotogalerie: Rodinný dům v Praze Hostivaři